جدیدترین اخبار

سالروز ضربت خوردن حضرت علی (ع) تسلیت باد

IMAGE

دوشنبه, 21 خرداد 1397 شب قدر به این جهت «قدر» نامیده شده، که جمیع مقدرات بندگان در تمام سال در آن شب تعیین می‌شود، شاهد این معنی در آیات ۳ و ۴ سوره «دخان» است که می‌فرماید:إِنّا أَنْزَلْناهُ فی لَیْلَة مُبارَکَة إِنّا کُنّا مُنْذِرینَ * فیها یُفْرَقُ کُلُّ أَمْر حَکیم: «ما این کتاب مبین را در شبی... ادامه مطلب...

تمدید زمان پذیرش مقطع کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای علمی کاربردی جهاددانشگاهی شعبه بجنورد

یکشنبه, 19 شهریور 1396 پذیرش  دانشجو در مقطع کاردانی فنی و حرفه ای از تاریخ 1396/06/19 لغایت 1396/06/22 به دلیل درخواست های زیاد متقاضیان تمدید شد. ادامه مطلب...

تمدید زمان ثبت نام کارشناسی ناپوسته تا 96/6/16

شنبه, 11 شهریور 1396 توجه توجه ثبت نام کارشناسی ناپیوسته تمدید شد ادامه مطلب...

پذیرش بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته

IMAGE

چهارشنبه, 08 شهریور 1396 مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بجنورد در مقطع کارشناسی مهر 96 بدون آزمون دانشجو می پذیرد ادامه مطلب...

ایجاد مقطع تحصیلات تکمیلی در برخی مراکز علمی کاربردی از سال آینده‌

IMAGE

سه شنبه, 25 آبان 1395       رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور خبرداد :  ایجاد مقطع تحصیلات تکمیلی در برخی مراکز علمی کاربردی از سال آینده‌  رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور گفت: برای سال 96 و 97 برنامه داریم که به صورت محدود مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد به برخی از مراکز با کیفیت علمی... ادامه مطلب...

معرفی مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی بجنورد

سی ششمین سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی

سرپرست جهاد دانشگاهی خراسان‌شمالی گفت:

اقتصاد مقاومتی مبنای کار جهاد دانشگاهی است.

 

احسان عباسی با اشاره به 16 مرداد، سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به تعبیر مقام معظم رهبری مولود مبارک انقلاب است که از ابتدا تاکنون مورد الطاف بی‌کران ایشان بوده است.

وی بیان داشت: آنچه که اکنون در حوزه‌های اشتغال دانش‌بنیان، اقتصاد مقاومتی، تولید علم و تجاری‌سازی دانش در جامعه مطرح می‌شود، مقولاتی است که در جهاد دانشگاهی از بدو تاسیس این نهاد مبنای کار است.

وی پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان به‌منظور ارتقاء جایگاه جهانی کشور، افزایش سهم تولید، صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان و دستیابی به رتبه نخست اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه را از سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد که در دستور کار جهاد دانشگاهی است.

عباسی بیان داشت: از این رو استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های علمی کشور در راستای تحقق این امر بسیار ضروری و حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه یکی از ماموریت‌های جهاد دانشگاهی انجام پژوهش‌های کاربردی و دستیابی به فناوری‌های نوین در حوزه‌های علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم پزشکی و علوم کشاورزی است، گفت: این اقدامات باهدف رفع نیازهای جامعه و ارتقاء شاخص‌های توسعه در کشور، در سطح ملی و بین‌المللی انجام‌شده و نقش به‌سزایی را در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر عهده دارد.

جهاد دانشگاهی آماده همکاری با دستگاه‌ها جهت توسعه استان است

سرپرست جهاد دانشگاهی خراسان‌شمالی در بخشی از سخنان خود، اظهار کرد: این نهاد با همکاری سایر پژوهشکده‌ها و پژوهشگاه‌های جهاد دانشگاهی و با در نظر گرفتن پتانسیل‌های منطقه، اجرای طرح‌های تاثیرگذار در رشد و توسعه استان را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: جهاد دانشگاهی استان با ارائه طرح‌های علمی و کاربردی، آماده همکاری با دستگاه‌ها برای توسعه اقتصادی خراسان شمالی است.

وی با اشاره به طرح‌های این نهاد در حوزه پژوهش، فرآوری گیاهان دارویی، حفظ ذخایر ژنتیک اسب اصیل ترکمن، طرح نهال پیوندی گردو و پروژه سند توسعه  گردشگری طبیعی و فرهنگی را ازجمله طرح‌های در دستور کار این نهاد عنوان کرد و افزود: این طرح‌ها به دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان پیشنهادشده است.

طرح فرآوری گیاهان دارویی

سرپرست جهاد دانشگاهی خراسان‌شمالی توضیح داد: یکی از مشکلات در بخش گیاهان دارویی، خام فروشی این محصول است که برای رفع آن کارگروه‌های تخصصی در استان ایجادشده و هر یک از این کارگروه‌ها با توجه به وظایف خود نقش تجاری‌سازی دانش و فناوری در حوزه کشت و فرآوری گیاهان دارویی تا مرحله بازار و توسعه صادرات آن را بر عهده‌دارند.

عباسی بابیان اینکه جهاد دانشگاهی به‌عنوان دبیر کارگروه علمی، آموزشی ترویج گیاهان دارویی، وظیفه تعیین گونه‌های گیاهان دارویی که از قابلیت کشت و فروش در بازارهای داخلی و خارجی برخوردارند را بر عهده دارد، تصریح کرد: در حوزه فراوری گیاهان دارویی نیز جهاد با ظرفیت وجود دو پژوهشکده گیاهان دارویی و صنایع شیمیایی آماده ارائه فناوری در استان است.

وی با اشاره به تولید بذر و نشاء اصلاح‌شده افزود: در حوزه گیاهان دارویی چرخه کامل از تولید بذر تا ارائه محصول و دارو وجود دارد.

طرح توسعه گردوی پیوندی

عباسی در خصوص طرح توسعه گردوی پیوندی نیز توضیح داد: خط تولید تجاری‌سازی نهال پیوندی گردو از سال گذشته در استان، باهدف تامین نیاز کشور و امکان صادرات آن راه‌اندازی شده است.

وی ادامه داد: لزوم راه‌اندازی خط تولید گردوی پیوندی به این دلیل است که عمده سطح زیر کشت گردو در ایران به‌صورت درختان بذری است و بیشتر درختان گردوی کشور جز اندکی، از نظر عملکرد و کیفیت میوه آنچنان که باید مناسب نیستند.

عباسی اضافه کرد: متاسفانه همین دلیل باعث شده تا ایران که دومین تولیدکننده گردو در دنیا است، در زمینه صادرات این محصول رتبه 25 را به خود اختصاص دهد.

سرپرست جهاد دانشگاهی خراسان‌شمالی بابیان اینکه تکثیر گردو از طریق پیوند امکان توسعه درختان گردو با باردهی و عملکرد بالا را میسر می‌کند، اظهار کرد: همچنین در این پروسه کیفیت میوه عالی بوده و نسبت به سرمای دیررسی بهاره بسیار مقاوم می‌شود.

عباسی گفت: در این زمینه حمایت‌های بسیار خوبی از سوی جهاد کشاورزی استان صورت گرفته و نخستین سری از نهال‌های پیوندی در سال 96 به بازار عرضه خواهد شد.

وی ادامه داد: جهاد دانشگاهی خراسان‌شمالی از افرادی‌ که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در زمینه تولید و تجاری‌سازی نهال‌های پیوندی گردو هستند، حمایت و دعوت به همکاری می‌کند.

طرح خلوص نژادی و حفظ ذخایر ژنتیک اسب اصیل ترکمن

سرپرست جهاد دانشگاهی خراسان شمالی همچنین در خصوص طرح خلوص نژادی و حفظ ذخایر ژنتیک اسب اصیل ترکمن، نیز اظهار کرد: انجام این طرح نژاد حفظ‌شده و ارزش‌افزوده‌ای برای اسب‌داران دارد که اشتغال‌زایی و سرمایه‌گذاری را به همراه دارد.

وی با اشاره به وجود اسب اصیل ترکمن در این منطقه، اجرای این طرح را کاربردی و مهم عنوان کرد.

سند توسعه  گردشگری فرهنگی و طبیعی

عباسی در ادامه با اشاره به طرح آمایش خراسان شمالی اظهار کرد:  سند توسعه استان بر مبنای گردشگری و کشاورزی است،‌ اما وقتی سرمایه‌گذاری می‌خواهد به این عرصه‌ها ورود یابد، سند چشم‌اندازی برای ارائه وجود ندارد.

وی ادامه داد: در این راستا این نهاد در استان با اتکا به پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی، در پی تدوین سند توسعه  گردشگری با رویکرد فرهنگی و طبیعی که با توجه به پتانسیل‌های استان در این زمینه، وجود چنین چشم‌اندازی ضروری است.

سرپرست جهاد دانشگاهی خراسان شمالی تاکید کرد: در صورت حمایت و به ثمر رسیدن این طرح‌ها، کمک پایداری به توسعه استان خواهد شد.

راه‌اندازی نمایندگی بانک خون سلول‌های بنیادی برای نخستین بار در خراسان شمالی

عباسی با اشاره به اینکه نمایندگی بانک خون سلول‌های بنیادی برای نخستین بار در خراسان شمالی توسط این نهاد و با همکاری پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در استان راه‌انداز شد، گفت: خون‌بند ناف ماده‌ای است که در زمان زایمان از بند ناف گرفته و فریز می‌شود و در صورت نیاز خانواده برای درمان استفاده می‌شود.

وی بابیان اینکه در سطح کشور متقاضی ذخیره‌سازی خون‌بند ناف طی سال گذشته به‌صورت چشمگیری افزایش داشته است، افزود: امیدواریم بسترهای لازم در خراسان شمالی فراهم شود تا میزان استقبال مردم از این مهم افزایش پیدا کند.

عباسی در ادامه با اشاره به سایر حوزه‌های جهاد دانشگاهی خراسان شمالی حوزه آموزش، را ازجمله آن‌ها دانست و اظهار کرد: مرکز تخصصی آموزش جهاد دانشگاهی با 150 مرکز تخصصی به‌عنوان پیچیده‌ترین و تخصصی‌ترین مرکز آموزش کشور شناخته‌شده است.

وی افزود: در استان نیز این مرکز از قابلیت ارائه آموزش‌های روز برخوردار است که نیاز مهاجرت افراد به سایر استان‌ها برای فراگیری دوره‌ها را مرتفع می‌کند که دستگاه‌ها باید از این پتانسیل بهره‌برداری کنند.

سرپرست جهاد دانشگاهی گفت: ارائه آموزش‌های تخصصی و منحصربه‌فرد این نهاد در سطوح مختلف و برای جامعه هدف گوناگون، نیاز استان به سایر استان‌ها برای بهره‌مندی از این آموزش‌ها را مرتفع می‌کند.

عباسی تدوین دوره‌های آموزش حقوق شهروندی را از برنامه‌های آتی این نهاد ذکر کرد و افزود: همچنین دوره‌های تخصصی و پیشرفته فناوری اطلاعات و امنیت شبکه از دیگر برنامه‌هایی است که برای نخستین بار در استان آموزش داده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در مرکز آموزش تخصصی کوتاه‌مدت جهاد دانشگاهی، همچنین آموزش‌های موردنیاز دستگاه‌ها و ادارات دولتی برحسب نیازهای موجود ارائه می‌شود.

عباسی دانش‌آموختگی بیش از 2000 دانشجو در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بجنورد را از دیگر اقدامات این نهاد ذکر کرد.

وی گفت: مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی خراسان شمالی بزرگ‌ترین مرکز علمی کاربردی استان است که در رشته‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد.

وی در بخشی از سخنان خود، ثبت 120 اختراع در مرکز رشد واحدهای فناور جهاد دانشگاهی استان، را از دیگر عملکردهای این نهاد ذکر کرد و افزود: بیش از 30 واحد فناور در این مرکز مستقر و حمایت‌شده‌ و وارد بازار کار شدند.

عباسی همچنین برگزاری تریبون‌های آزاد، کرسی‌های مناظره، اردوهای ایران مرز پرگهر، فعالیت دو خبرگزاری ایسنا و ایکنای این نهاد و مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران(ایسپا) که سال گذشته به‌عنوان فنی‌ترین مرکز در کشور شناخته شد را ازجمله حوزه‌ها و برنامه‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی دانست.

طرح‌های جهاد دانشگاهی ایران را در دنیا صاحب‌نام کرده است

وی اظهار کرد: این نهاد همواره برای انجام کارهایی که در کشور بر زمین‌مانده است آمادگی دارد.

سرپرست جهاد دانشگاهی خراسان‌شمالی بابیان اینکه بیش از یک‌صد واحد، پژوهشگاه و پژوهشکده جهاد دانشگاهی  ازجمله پژوهشگاه‌های رویان و ابن‌سینا در کشور فعال است، گفت: برخی فعالیت‌های این مراکز، جمهوری اسلامی ایران را در دنیا صاحب‌نام کرده است.

عباسی سلول‌های بنیادی، صنایع شیمیایی، ذخایر ژنتیکی، گیاهان دارویی، تولید دکل‌های حفاری نفت، فرستنده‌های رادیویی، خدمات صنعت ریلی و مترو را ازجمله حوزه‌های فعالیت جهاد دانشگاهی در سراسر کشور دانست.

وی اضافه کرد: این نهاد در بسیاری از این حوزه‌ها نیاز کشور به خارج را مرتفع کرده که همه این دستاوردها به اتکای استعداد جوانان این مرزوبوم است.

سرپرست جهاد دانشگاهی خراسان‌شمالی در خاتمه ابراز امیدواری کرد با حمایت مسؤولان استان اجرای طرح‌های جهاد دانشگاهی در توسعه استان منشا اثر باشد.

اسلاید شو تصاویر

اوقـات شـرعـیآمار بازدید کنندگان

امروز0
دیروز11
هفته23
ماه134
کل86701

خبر خوان - سايت مرکزی جهاد دانشگاهی